Bannerele Genshin Impact 6.6: Ghid de Primogeme F2P pentru mai 2026

Jucătorii F2P pot face în mod realist în jur de **60 de trageri** în Genshin Impact 6.6, susținute de aproximativ **8.510 Primogeme plus 7 Soarte Împletite** câștigate în perioada 20 mai - 1 iulie 2026. Faza 1 îi prezintă pe Nicole și Durin; Faza 2 îi aduce pe Lohen și Mavuika. Dacă începi versiunea 6.6 cu pity neutru și un 50/50 pierdut, este suficient pentru un personaj de 5 stele garantat — iar conform consensului comunității, **Mavuika din Faza 2 este ținta mai inteligentă**.

Autor: Priya SharmaPriya Sharma Publicat la: 2026/05/18 9 min citește

Adaugă Welkin Moon și acel număr crește la aproximativ 83 de dorințe. Acum, haideți să analizăm exact de unde provine fiecare gemă, cine merită să fie extras și cum să vă planificați resursele în jurul sistemului de „pity”.

Câte Primogeme pot câștiga jucătorii F2P în Genshin Impact 6.6?

Aproximativ 8.510 Primogeme + 7 Intertwined Fates — în total 60 de extrageri pe bannerele limitate. Aceasta este baza pentru jucătorii F2P dedicați care finalizează toate evenimentele, modurile de endgame și misiunile zilnice pe parcursul ciclului patch-ului 6.6.

Registrul detaliat al Primogemelor (Patch 6.6)

SursăPrimogeme
Comisioane zilnice (patch complet)1.260
Spiral Abyss + Imaginarium Theaterpână la 2.600
Compensație mentenanță600
Coduri de răscumpărare din livestream300
Evenimente (incl. Stygian Onslaught)~3.000+
Mesaje, realizări, explorare~750
Total (aprox.)~8.510

Plus 7 Intertwined Fates din magazine, calea gratuită a Battle Pass-ului și recompensele de eveniment.

Câte seturi de 10 extrageri înseamnă acest lucru?

Aproximativ șase seturi de 10 extrageri la bază, sau opt seturi de 10 extrageri (83 de dorințe) dacă adăugați bonusul de 3.780 de Primogeme de la Welkin Moon pe parcursul patch-ului. La un „pity” neutru de 0/90 cu un 50/50 de pierdut, 60 de extrageri garantează confortabil un personaj de 5 stele datorită plasei de siguranță „Capturing Radiance”. Două personaje de 5 stele garantate? Nu se va întâmpla decât dacă intrați în 6.6 având deja un „pity” ridicat sau un 50/50 câștigat în avans.

Comparație cu patch-urile recente

Sursele de Primogeme sunt neschimbate față de versiunile anterioare — nu există ajustări de echilibru în 6.6. Așadar, dacă ați obținut în medie ~60 de extrageri în 6.4 sau 6.5 ca jucător F2P care își face zilnicele, așteptați-vă la același lucru și aici. Variabila este participarea la evenimente: ignorarea marilor evenimente limitate vă costă peste 1.000 de Primogeme.

De ce este lineup-ul bannerelor din 6.6 o decizie crucială pentru jucătorii F2P?

Deoarece Mavuika din Faza 2 depășește Faza 1 în valoarea meta, împărțirea resurselor este cea mai proastă mișcare posibilă. Cu doar ~41 de extrageri disponibile înainte de încheierea Fazei 1 (6.560 Primogeme), nu aveți bugetul necesar pentru a risca pe ambele jumătăți, decât dacă ați intrat în 6.6 cu o rezervă solidă.

Faza 1: Nicole și Durin

Faza 1 începe pe 20 mai cu Nicole și Durin ca personaje de 5 stele, alături de armele lor emblematice în Epitome Invocation. Din experiența mea cu fazele de bannere duble, personajele de 5 stele de nișă sau care nu sunt în meta justifică rar spargerea unui plan de economisire — iar sentimentul comunității înclină ferm spre ignorarea lor, cu excepția cazului în care unul dintre ele completează specific o echipă pe care o construiți deja.

Extrageți în Faza 1 doar dacă: Nicole sau Durin umplu un gol real în echipa voastră, aveți un 50/50 câștigat + „pity” ridicat, sau sunteți colecționari cu Primogeme de prisos.

Faza 2: Lohen și Mavuika

Genshin Impact Mavuika artwork oficial

Faza 2 îi prezintă pe Lohen și Mavuika, iar aici ar trebui să se concentreze bugetele F2P. Mavuika oferă cea mai bună valoare F2P în meta-ul actual, atât pentru utilitatea în explorare, cât și pentru scalarea în luptă — testele comunității o indică constant ca fiind o unitate definitorie pentru conținutul de endgame. Dacă vă puteți permite un singur personaj de 5 stele garantat în 6.6, alegeți-o pe ea.

Genshin Impact 6.6 Faza 2 banner limitat UI screenshot

Rate-up-uri de 4 stele și arme

Ambele faze includ personaje de 4 stele din pool-ul standard. Bannerul de arme prezintă armele emblematice ale personajelor de 5 stele din fiecare fază în Epitome Invocation. Avertisment pentru F2P: sistemul 75/25 al bannerului de arme și calea Epitome consumă rapid „fates” — în general, evitați-l dacă nu ați terminat cu bannerul de personaje și aveți surplus.

Pentru mecanici mai detaliate despre cum „Capturing Radiance” schimbă calculele, [ghidul explicativ despre pity și 50/50] merită salvat la favorite înainte de a cheltui prima „fate”.

De unde provin, de fapt, toate Primogemele gratuite din Patch 6.6?

Aproximativ 60–70% din veniturile pe patch provin din evenimente și moduri de endgame permanente — restul vin din misiuni zilnice, coduri și poștă. După ce mi-am urmărit propriile venituri F2P pe parcursul a șase patch-uri, acest raport rămâne remarcabil de stabil.

Coduri de livestream (300 Primogeme)

Trei coduri sunt lansate în timpul livestream-ului 6.6, fiecare valorând 100 de Primogeme, valabile aproximativ 24 de ore după difuzare. Dacă ratați fereastra, acestea expiră — setați-vă un memento.

Recompense de eveniment (~3.000+ Primogeme)

Evenimentul Stygian Onslaught revine cu Primogeme și materiale de ascensiune pentru personaje. Evenimentele principale oferă de obicei 420 de Primogeme fiecare, iar evenimentele secundare adaugă 40–80 fiecare. Sincer, efortul depus în unele dintre aceste mini-evenimente pare brutal pentru recompensă — dar ignorarea lor este cea mai mare greșeală pe care o văd la jucătorii F2P.

Spiral Abyss + Imaginarium Theater + Stygian Onslaught

Combinate, aceste moduri de endgame oferă până la 2.600 de Primogeme per patch. Abyss se resetează de două ori; Theater rulează o dată cu mai multe niveluri de dificultate. Dacă echipa voastră este prea slabă pentru a obține toate stelele în Abyss, prioritizați Theater — cerințele sale de personaje sunt mai stricte, dar raportul recompensă-efort este mai mare.

Misiuni zilnice, explorare, poștă

  • Comisioane zilnice: 60 Primogeme × 21 zile ≈ 1.260
  • Compensație mentenanță: 600 (plătite la începutul patch-ului)
  • Bonusuri poștale, lanțuri de realizări, cufere în regiuni noi: ~750

Dacă plănuiți să cumpărați Genesis Crystals pentru rerun-ul din Faza 2, compararea prețurilor în avans ajută — opțiunile pentru cel mai bun preț de reîncărcare Genshin Impact variază vizibil între platforme.

Cum ar trebui jucătorii F2P să-și planifice dorințele pentru Faza 1 vs Faza 2 din 6.6?

Ignorați Faza 1 dacă nu aveți un motiv specific să extrageți, apoi dedicați-vă complet pentru Mavuika în Faza 2. Acesta este planul implicit pentru F2P în acest patch.

Pasul 1: Evaluați stocul actual

Numărați totul înainte de 20 mai: Primogeme în portofel, Intertwined Fates, Acquaint Fates, Genesis Crystals (necheltuite) și orice recompense de eveniment în așteptare din 6.5. Dacă intrați în 6.6 cu mai puțin de 80 de dorințe în total și zero progres la „pity”, nu vă puteți permite Faza 1.

Pasul 2: Verificați starea „pity” și 50/50

Ecranul istoricului de dorințe Genshin Impact arătând pity și garanții

Deschideți istoricul de dorințe. Notați:

  • Extragerile de la ultimul personaj de 5 stele (pity-ul actual)
  • Dacă următorul personaj de 5 stele este garantat sau 50/50
  • „Soft pity” se activează la 75–80 de extrageri pentru personaje

O extragere garantată la 70+ „pity” valorează mult mai mult decât un 50/50 proaspăt de 0/90. Folosiți-o pe unitatea pe care o doriți cu adevărat.

Pasul 3: Decideți Faza 1 vs Faza 2

Situația taRecomandare
<80 de dorințe, pity neutru, o vrei pe MavuikaSari complet peste Faza 1
100+ dorințe, status garantatFaza 1 este viabilă dacă Nicole/Durin se potrivesc în echipă
Ai pierdut 50/50 recent, 50+ pityEconomisește → trage în Faza 2 cu avânt
Colecționar, 150+ dorințe strânseTrage la ambele, acceptă riscul

Pasul 4: Setați o limită strictă de extrageri

Decideți plafonul de dorințe înainte ca bannerul să se deschidă. Am învățat asta pe calea grea anul trecut — am urmărit un rerun, am atins „hard pity” la 89 și mi-am ars tot fondul pentru 6.7. Scrieți numărul pe o foaie. Opriți-vă când îl atingeți.

Cum puteți maximiza fiecare sursă de Primogeme în 6.6?

Finalizați evenimentele mai întâi, endgame-ul al doilea, zilnicele întotdeauna. Evenimentele limitate în timp au termene limită stricte și oferă cele mai multe Primogeme pe oră investită.

  1. Prioritizați misiunile de eveniment. Noile evenimente se deblochează adesea eșalonat, dar porțiunile de misiune apar de obicei în prima săptămână. Finalizați-le cât timp interesul este ridicat — să vă întoarceți să „grindiți” în ziua 35 a patch-ului este frustrant.
  2. Rotați Abyss/Theater la fiecare resetare. Chiar și la 27/36 stele, finalizările parțiale în Abyss oferă Primogeme semnificative. Nu săriți peste ele doar pentru că nu puteți obține 36 de stele.
  3. Logați-vă zilnic, chiar și pentru 5 minute. Comisioanele + rășina oferă 60 de Primogeme și progres în materiale. Să ratați o săptămână costă 420 de Primogeme — adică o extragere de 10.
  4. Răscumpărați codurile de livestream imediat. Salvați canalele oficiale în ziua respectivă.
  5. Welkin Moon dacă bugetul permite. La ~5$, adaugă 3.780 de Primogeme la 30 de zile — cea mai bună rată de Primogeme per dolar disponibilă. Pentru cei care cheltuiesc puțin, această singură achiziție schimbă complet numărul de dorințe; unii jucători folosesc rute de top-up de încredere precum cumpărarea de gemuri Genshin Impact ieftine pentru a prelungi fiecare reîncărcare pe parcursul ciclului patch-ului.
  6. Nu extrageți fără a fi conștienți de „pity”. Cea mai comună greșeală F2P este începerea unei extrageri de 10 la 0 „pity” sperând la noroc timpuriu. Economisiți până la 60+ „pity” dacă ați pierdut ultimul 50/50.

Întrebări frecvente despre bannerele Genshin Impact 6.6

Când se lansează Genshin Impact 6.6?

Versiunea 6.6 se lansează pe 20 mai 2026 și rulează până pe 1 iulie 2026, urmând ciclul standard de șase săptămâni al HoYoverse. Faza 2 începe în jurul marcajului de trei săptămâni.

Câte dorințe înseamnă 16.000 de Primogeme?

16.000 Primogeme = exact 100 de dorințe (160 Primogeme per Intertwined Fate). Câștigul realist F2P în 6.6 este mai aproape de 8.510 Primogeme plus 7 „fates”, egal cu 60 de extrageri — nu 100.

Merită extras personajul din Faza 1 a 6.6?

Pentru majoritatea jucătorilor F2P, nu. Consensul comunității și valoarea meta indică ambele economisirea pentru Mavuika din Faza 2. Extrageți în Faza 1 doar dacă Nicole sau Durin completează specific o echipă pe care o construiți activ.

Ar trebui jucătorii F2P să sară peste 6.6 pentru a economisi pentru 6.7?

Doar dacă nicio unitate din 6.6 nu vă entuziasmează. Consensul de pe Reddit înclină spre economisirea pentru 6.7 dacă nu aveți un atașament puternic față de Nicole, Durin, Lohen sau Mavuika. În caz contrar, Mavuika este o investiție solidă.

Cum afectează „Capturing Radiance” sistemul 50/50?

„Capturing Radiance” garantează un personaj de 5 stele prezentat după două pierderi consecutive de 50/50, limitând seriile de ghinion. În practică, acest lucru înseamnă că și conturile „blestemate” vor obține personajul prezentat în cel mult trei încercări de banner — o plasă de siguranță majoră pentru F2P introdusă pentru a reduce anxietatea legată de dorințe.

Mai merită Welkin Moon pentru F2P în 6.6?

Da — Welkin adaugă 3.780 de Primogeme pe parcursul a 30 de zile, crescând totalul patch-ului de la 60 la aproximativ 83 de extrageri. La ~5$, este cea mai bună valoare de Primogeme per dolar din joc și singura achiziție pe care o recomand constant jucătorilor F2P-lite.

Verdict final: Ar trebui jucătorii F2P să extragă în Genshin Impact 6.6?

Ignorați Faza 1, economisiți pentru Mavuika în Faza 2. Cu ~60 de extrageri F2P disponibile (83 cu Welkin), aveți exact cât trebuie pentru un personaj de 5 stele garantat — faceți să conteze pe cea mai bună unitate meta a patch-ului. Verificați-vă „pity-ul”, setați o limită strictă de extrageri, finalizați fiecare eveniment și tratați scurgerile de informații despre 6.7 ca pe următorul orizont de economisire. Calculele sunt strânse, dar realizabile — disciplina bate norocul în Teyvat de fiecare dată.

Share

Știri Recomandate

10 Years Trusted Game & Live Streaming Top-Up Platform

Since 2016 | 5,000,000+ Users Worldwide

KAMAGEN LIMITED

Room 1508, 15/F, Grand Plaza Office Tower II, 625 Nathan Road, Mong Kok, Kowloon, Hong Kong

BUSINESS COOPERATION: ibittopup@gmail.com

© 2016-2026 BitTopup. All Rights Reserved.

customer service