Where Winds Meet Echo Beads după actualizarea 2.3: Comparație de prețuri, blocare pe platformă și reîncărcare sigură (Oct 2026)

Ghid Where Winds Meet 2.3 Echo Beads: tabel de prețuri în USD pe canale și regiuni, Echo Jade vs Beads, blocare pe platformă și pași pentru o reîncărcare sigură.

Autor: Sarah MitchellSarah Mitchell Publicat la: 2026/10/26 21 min. citit

Acoperă versiunea 2.3 „Friends From Afar”

Echo Beads oficiale costă US$0.99–199.99, aproximativ 60 de beads per dolar înainte de bonusuri. La 26 Oct 2026, vânzătorii terți precum BitTopup, unde poți reîncărca Where Winds Meet prin UID, se situau cu aproximativ 11–12% sub prețul de listă din SUA la pachetele de 600–6,000 (calc). Totuși, NetEase nu i-a autorizat, așa că alege mai întâi platforma și abia apoi prețul.

Răspuns rapid: care opțiune ți se potrivește?

Majoritatea thread-urilor de tipul „de unde cumpăr Echo Beads?” se încheie cu „depinde de țara ta”. Iată varianta scurtă, urmată de cifre.

Situația taCea mai bună opțiuneDe ce
Vrei zero riscuri pentru contMagazinul oficial din joc sau magazinul web NetEase GamesClubSingurele canale susținute de NetEase.
Contul tău a fost creat pe PlayStationDoar PlayStation StoreBeads-urile de pe PSN rămân pe PSN; conform relatărilor, conturile create pe PS nu pot cumpăra din altă parte.
Cont de PC sau mobil, prețul contează, accepți risculTop-up prin UID de la un vânzător, mai întâi o mică comandă de testCu aproximativ 11–12% sub prețul de listă din SUA la pachetele mai mari (calcul).
Jucător nou sau care revineBeginner Perks oficiale (din 26 Oct)Oferte de US$0.29–0.99, listate mai jos.
Te conectezi în fiecare ziMonthly FundRecompensele zilnice bat pe hârtie achizițiile unice de beads; calculele se află mai jos.

Ce este nou în actualizarea 2.3 „Friends From Afar” (și programul)

Versiunea 2.3 a fost lansată pe 15 Oct 2026 (fereastră de mentenanță 05:00–12:00 UTC+8). Punctul său central de atracție este Qingzhou – Eastern Peak, o regiune de coastă inspirată din Shandong, conform scrisorii oficiale a dezvoltatorilor. O nouă subregiune, Mount Penglai, sosește pe 29 Oct.

Apus de soare peste mare și promontoriile stâncoase din Qingzhou, noua regiune de coastă din actualizarea 2.3 Where Winds Meet

Coasta Qingzhou la apus. Cadru de la 0:08 din trailerul oficial de gameplay pentru Qingzhou. © NetEase / Everstone Studio.

Video: Qingzhou Gameplay Trailer (1:44), canalul oficial Where Winds Meet, 15 Oct 2026.

Clip animat cu un rătăcitor care se luptă cu un boss folosind un baston lung printre trestiile roșii de pe țărmul din Qingzhou

Luptă cu un boss în trestiile roșii, 0:45–0:49 din trailerul de gameplay pentru Qingzhou. © NetEase / Everstone Studio.

Conținutul patch-ului: ce este oficial și ce nu

Paginile oficiale cu notele patch-ului sunt în mare parte imagini, astfel că unele detalii există doar în rezumate de la terți. Am etichetat fiecare detaliu în parte.

  • Oficial Depozitul se deblochează la Lv. 20. Primul tab este gratuit; taburile suplimentare costă Echo Jade, iar sloturile suplimentare costă Coins. Max 3 taburi, 30 de sloturi per tab.
  • Oficial O nouă armă, Waist Drum, are propriul său trailer oficial (integrat mai jos).
  • Terți Deblocare: Lv. 32 plus capitolul din Qinghe „Heaven Has No Pier”, apoi Lost Chapter „Away to Qingzhou”.
  • Terți Noua sectă Inkbound Order, trei world bosses (Tidewatcher, Old Raftsman, Shuttlecock Champion) și moduri precum War of Words și Exam Showdown.

Video: New Weapon “Waist Drum” Debuts in the Jianghu (3:03), canalul oficial, 9 Oct 2026. În mare parte cinematic; lupta din joc apare doar în intervalul 2:46–2:56.

Clip animat cu noua armă Waist Drum în luptă, un luptător îmbrăcat în alb rotind panglici printr-un grup de inamici în curtea unui sat

Waist Drum în luptă reală, 2:48–2:52 din videoclipul oficial Waist Drum. © NetEase / Everstone Studio.

Datele care contează pentru portofelul tău

Orele sunt UTC+8, dacă nu se specifică altfel. „Terți” înseamnă că data provine de pe o pagină a fanilor sau de pe un site de tracking care copiază textul oficial al evenimentului.

DatăCe se întâmplăSursă
15 OctVersiunea 2.3 este liveOficial
15 Oct – 14 Nov 04:59:59Aspectul Battle Pass „Scarlet Whispers”Oficial (postare pe X)
15 Oct – 9 Nov 04:59:59Setul de ținută „Aureate Dominion” (design exclusiv Global)Oficial
15 Oct – 26 Nov 04:59:59Sezonul 5 „Ever Aflame” (Arena și Taiping Mausoleum)Terți
25 OctObiecte cosmetice noi, inclusiv montura „Deer-parture” (Draw Shop până pe 23 Apr 2027) și ținuta „Ethereal Trace”Oficial
26 Oct (astăzi)Lansarea Beginner Perks (detalii în secțiunea Monthly Fund)Oficial (postare pe X)
29 Oct (UTC)Subregiunea Mount Penglai și campania „Mount Tai Blizzard”Oficial (postarea de pe X menționează „October 29 (UTC)”, așadar verificați ora locală)
1 NovSetul de extragere pe durată limitată „Wraithflame”. Prețul nu este menționat în anunț.Oficial (postare pe X)
14 NovPrima aniversare a lansării globale (calculat de la lansarea din 14 Nov 2025). Nu am găsit niciun eveniment aniversar global anunțat.calc
21 NovÎntâlnirea comunității G-STAR BusanOficial (postare pe X)
Mijlocul lunii noiembrie?Versiunea 2.4: niciun nume sau dată anunțată. Actualizările au apărut la fiecare 27–29 de zile începând cu 9 Jan 2026, ceea ce indică mijlocul lunii noiembrie (calc, doar deducție).calc

De ce contează acest lucru pentru cheltuieli

Scarlet Whispers se încheie pe 14 Nov, iar Aureate Dominion în jurul datei de 9 Nov. Dacă doriți oricare dintre ele, fereastra de achiziție este mai scurtă decât cronometrul Sezonului 5. Nu reîncărcați în ultimul moment: comenzile plasate pentru prima dată pot necesita câțiva pași suplimentari (consultați lista de verificare „nu a sosit”).

Echo Beads vs Echo Jade: care este care?

Această chestiune induce în eroare aproape fiecare jucător nou. De asemenea, paginile vânzătorilor folosesc cele două denumiri în mod vag, așa că iată distincția pe care o folosesc eu: Echo Beads reprezintă moneda plătită; Echo Jade este cea care poate fi farmată.

Echo BeadsEcho Jade
Cum se obțineBani reali (magazin, top-up pe web, top-up prin UID la vânzători)Misiuni, evenimente, Monthly Fund; de asemenea, un bonus unic la prima achiziție a unui pachet
Utilizată pentruSkin-uri premium, monturi, arme, efecte, cosmetice și trageri (text din PlayStation Store)Trageri de cosmetice, obiecte unice, file de Warehouse
Exemple de prețuri (terți)O tragere = 160 Echo Beads; seturi de ținute 60–2,580 (Game8, Nov 2025, poate fi neactualizat)Obiecte 5–1,280 Echo Jade (aceeași pagină); Resonating Melody 160 Echo Jade (Buffget)
Blocare pe platformăDa (vezi mai jos)Bonusul la prima achiziție este o singură dată pe cont pe toate platformele

Prețul pentru Lingering Melody este raportat în două moduri: 200 Echo Beads în sezoanele de început față de 200 Echo Jade mai târziu (Buffget, terță parte). Verifică propriul magazin înainte de a cheltui. Coins și Jade Fish sunt monede separate din joc pe care nu le poți cumpăra cu bani.

Bonusul pe care majoritatea ghidurilor îl greșesc

Câteva ghiduri ale vânzătorilor afirmă că acele beads suplimentare sunt disponibile doar la prima achiziție. Textul oficial din magazin spune altceva. Pachetul de 600 de pe Xbox menționează: „La fiecare achiziție, veți primi 68 Echo Beads suplimentare”, în timp ce cele 600 Echo Jade suplimentare vin doar la prima achiziție. Pachetul de 900 de pe PlayStation indică aceeași împărțire (+115 beads de fiecare dată, 900 Jade o singură dată).

Așadar, rata oficială nu este una fixă de 60 beads per dolar. Aceasta urcă de la aproximativ 60 la 72 odată ce bonusul este luat în calcul (calc).

Tabelul de prețuri pentru Echo Beads: pachete oficiale vs. vânzători

Prețurile oficiale de listă din SUA și raportul real beads-per-dolar

Pachet (beads de bază)Listă SUA (US$)Bonus beadsBeads per US$ incl. bonus (calc.)Jade la prima achiziție
600.99—60.660
1802.99—60.2—
3004.99+3066.1300
6009.99+6866.9600
90014.99+11567.7900
1,80029.99+26869.0—
3,00049.99+45869.23,000
6,00099.99+1,20072.06,000
12,000199.99+2,40072.0—

Prețuri: lista din App Store SUA; pachetul de 180 provine dintr-o listă secundară de prețuri; cel de 12,000 din propriul magazin web al NetEase. Bonusurile de beads sunt confirmate oficial pe paginile magazinului doar pentru pachetele de 600 (+68) și 900 (+115). Celelalte cifre de bonus și cantitățile de Jade la prima achiziție provin din etichetele vânzătorilor terți. Cele mai mari pachete oferă cel mai bun randament.

Aceleași pachete la diferiți vânzători (26 Oct 2026, US$)

Am comparat patru pagini de vânzători cu lista oficială din SUA. Verde indică cel mai ieftin preț al unui vânzător din acel rând. Prețurile fluctuează zilnic și pot depinde de locația ta, așa că tratează aceste date ca pe o imagine de moment.

ArticolListă oficială SUABitTopupSEAGMEnjoygmElitedias
600.990.880.940.931.16
1802.992.672.712.632.80
3004.994.404.574.414.69
6009.998.818.988.809.38
90014.9913.3213.5513.2714.14
1,80029.9926.5927.0826.5628.32
3,00049.9944.0944.9444.0046.92
6,00099.9988.1889.8888.7794.67
12,000199.99176.59179.77180.82189.17
Monthly Fund4.994.404.574.414.69
Elite Battle Pass9.99necomparat*8.988.809.38
Premium Battle Pass19.9917.6617.9817.6018.77

*Reverificăm oferta pentru Elite Battle Pass de pe BitTopup, așa că a fost exclusă din această comparație. Coloana oficială: lista din App Store SUA. Codashop: nu a fost găsită nicio pagină pentru Where Winds Meet.

O analiză sinceră a tabelului

BitTopup este cel mai ieftin pe 5 dintre cele 11 rânduri în care are un preț comparabil (60, 300, 6,000, 12,000 și Monthly Fund). Enjoygm este cel mai mic pe celelalte 6, de obicei cu US$0.01–0.09 (calc.). La pachetul popular de 600, diferența este de un cent. SEAGM este mai ieftin decât lista oficială, dar nu este cel mai ieftin nicăieri. Elitedias este mai scump decât prețul oficial la pachetul de 60 (+17%, calc.).

Încă o mențiune: Enjoygm își etichetează pachetele cu tot cu bonus („600+68”, „6000+1200”). Paginile BitTopup, SEAGM și Elitedias nu precizează dacă sunt incluse bonusurile de beads. Întreabă echipa de asistență înainte de o comandă mare.

Beads per 1 US$, grafic

Mai jos găsești numărul de beads de bază per dolar pentru pachetele de 600 și 6,000. În comparație cu lista oficială din SUA, BitTopup este la −11.1% (pachetul de 60), −11.8% (600) și −11.8% (6,000) (calc.). De aici provine expresia „cu aproximativ 11–12% sub lista din SUA”.

Grafic al raportului de Echo Beads per dolar SUA pentru pachetele de 600 și 6,000: BitTopup și Enjoygm aproximativ 68, SEAGM 66.8, Elitedias aproximativ 64, lista oficială aproximativ 60 înainte de bonus

Grafic original realizat de BitTopup, compilat din paginile magazinelor oficiale și ale vânzătorilor (prețuri preluate la 26 Oct 2026). Auriu = bonus beads, afișate doar acolo unde un vânzător le menționează.

PachetOficialBitTopupSEAGMEnjoygmElitedias
60: beads de bază per US$ (calc.)60.668.263.864.551.7
600: beads de bază per US$ (calc.)60.168.166.868.264.0
6,000: beads de bază per US$ (calc.)60.068.066.867.663.4
Preț vs. lista SUA, pachetul de 600 (calc.)0%−11.8%−10.1%−11.9%−6.1%

Același pachet, regiune diferită

Nici măcar prețul oficial nu este același peste tot în lume. Xbox Store listează pachetul de 600 la prețuri diferite în funcție de țară. Le-am convertit în US$ folosind cursurile de referință BCE din 23 Oct 2026 (calc.).

RegiunePreț localEchivalent US$ (calc.)vs. SUA (calc.)Beads de bază per US$ (calc.)
TurciaTRY 4098.22−17.7%73.0
FilipinePHP 5708.96−10.3%67.0
JaponiaJPY 1,5009.57−4.2%62.7
Statele UniteUSD 9.999.990%60.1
CanadaCAD 14.0010.00+0.1%60.0
SingaporeSGD 13.0010.17+1.8%59.0
Germania / FranțaEUR 9.0910.17+1.8%59.0
AustraliaAUD 14.9510.50+5.1%57.2
BraziliaBRL 56.9011.28+12.9%53.2
MexicMXN 22511.98+19.9%50.1
Regatul UnitGBP 9.1912.29+23.0%48.8

Prețurile din Xbox Store respectă regulile de afișare a taxelor din fiecare țară. Cumpărarea dintr-un magazin din altă țară poate încălca regulile magazinului sau ale regiunii, așa că aceste date au scop informativ, nu reprezintă o recomandare. Pagina pentru India nu afișa niciun preț.

Grafic cu bare al pachetului de 600 Echo Beads pe Xbox Store pe regiuni în dolari SUA, de la Turcia la 8.22 până la Regatul Unit la 12.29

Grafic original realizat de BitTopup, compilat din paginile Xbox Store și cursurile de referință BCE, Oct 2026. Linia întreruptă = prețul din SUA.

Jucătorii raportează același tipar și în alte locuri, așa că privește aceste exemple ca pe simple relatări, nu ca pe reguli fixe. Un fir de discuție de pe Reddit (Jan 2026) menționează că US$49.99 s-au transformat în €59.99 pe mobil, dar nu și pe Steam sau PS5. Răspunsurile au variat în funcție de țară. Un fir din Dec 2025 susține că magazinul web al NetEase afișează prețuri cu taxe incluse, așa că este mai avantajos decât Steam doar dacă în regiunea ta bunurile virtuale sunt impozitate.

Blocare pe platformă: portofelele PSN, Steam și de mobil nu formează un fond comun

Notificarea oficială din 12 Dec 2025 este tranșantă. Echo Beads provenite din reîncărcările din PlayStation Store și Monthly Pass-uri sunt vizibile și utilizabile doar pe PlayStation Network. Bonusul Echo Jade la prima achiziție este acordat o singură dată per cont pe toate platformele, astfel că o achiziție pe PS îl poate consuma pentru toate.

ÎntrebareCe spun surseleSursă
Beads de pe PS pe Steam sau mobil?Nu. Sunt utilizabile doar pe PSN; recompensele premium de Battle Pass achiziționate pe PS pot fi revendicate doar pe PSN.Notificare oficială, 12 Dec 2025
Portofelele Steam, de mobil și web?Jucătorii le descriu ca fiind comune între ele, dar separate de PlayStation.Reddit (sursă terță), Jan 2026
Cont creat pe PS care cumpără pe PC?Asistența i-a transmis unui jucător că achizițiile pot fi efectuate doar pe platforma pe care a fost creat inițial contul.Fir de discuție terț pe Steam, Nov 2025
Reîncărcări prin vânzători pentru conturile de PS?Un vânzător afirmă că Echo Beads nu sunt disponibile pe PlayStation; un altul afirmă că personajul trebuie creat mai întâi pe PC.Pagini ale vânzătorilor terți
Încă valabil în Oct 2026?Nu a fost găsită nicio notificare mai nouă. Hotfix-ul din 16 Oct a rezolvat o eroare de afișare a Echo Beads pe PS, ceea ce sugerează că portofelul PS este în continuare separat (deducția mea, nespecificat în mod explicit).Note oficiale de patch

Pe ce platformă a fost creat inițial contul meu?

  1. Amintește-ți unde ai creat personajul pentru prima dată. Aceea este platforma care contează. Asocierea este posibilă doar dacă asociezi conturile înainte de a crea un personaj pe noua platformă, conform ghidului oficial cross-platform.
  2. Deschide pagina de reîncărcare de pe platforma pe care vrei să o folosești. Se pare că un cont creat pe PS care a accesat un magazin pe PC sau web a întâmpinat mesajul: „Personajele create pe platforma PS nu pot fi reîncărcate pe canale non-PS”.
  3. Tot nu ești sigur? Întreabă serviciul de asistență înainte de a plăti. Dezasocierea conturilor este gestionată prin serviciul de asistență, nu direct din joc.

De unde să cumperi și cum să faci top-up cât mai în siguranță posibil

Iată partea pe care majoritatea paginilor vânzătorilor o omit. NetEase nu a autorizat vânzători terți de top-up, iar asta include BitTopup. Un raport din presă (MMODude, 19 May 2026) afirmă că publisherul nu a autorizat niciodată vreo platformă terță; această formulare este o parafrazare a publicației. Pe 19 May 2026, NetEase a publicat documentul oficial Anunț privind combaterea tranzacțiilor neoficiale și recuperarea obiectelor ilegale.

Ce spune înștiințarea din 19 May 2026

Obiectele provenite din „top-up-uri neautorizate” și cadourile asociate cu refuzuri de plată rău-intenționate sunt recuperate. Dacă au fost deja consumate, sistemul deduce o valoare echivalentă în Echo Beads, iar soldul tău poate deveni negativ. Până când revine peste zero, anumite funcții și moduri de joc sunt restricționate. Conturile care inițiază refuzuri de plată rău-intenționate riscă banuri pe termen lung sau permanente.

Căile oficiale sunt magazinul din joc de pe Steam, PS5, iOS, Google Play și Epic launcher, plus top-up-ul web GamesClub de la NetEase (selectare server, PayPal). Dacă siguranța contului contează mai mult decât economisirea a aproximativ 11% (calc), folosește-le pe acestea. Dacă totuși apelezi la un vânzător, nu există „100% sigur” și nicio aprobare oficială. Îți asumi riscul. Experiențele jucătorilor variază de la „au sosit în câteva minute” la „fiți precauți”, iar propriul ghid mai vechi pentru top-up în siguranță (Dec 2025) al celor de la BitTopup este anterior acelei înștiințări.

Șapte pași practici de siguranță

  1. Verifică-ți mai întâi platforma. Folosește secțiunea de blocare de mai sus. Multe „top-up-uri eșuate” sunt, de fapt, nepotriviri de portofel sau de origine a contului.
  2. Doar UID și server. O comandă legitimă are nevoie doar de UID-ul și serverul tău. Nu divulga niciodată parola, codurile de autentificare sau accesul la e-mail.
  3. Începe cu puțin. Jucătorii care fac top-up mai întâi cu un pachet mic, apoi cu unul mare, raportează mai puține surprize. De asemenea, testarea arată dacă sosesc bead-urile bonus.
  4. Păstrează chitanța. Salvează numărul comenzii, confirmarea plății și o captură de ecran cu UID-ul tău și ora livrării.
  5. Nu solicita niciodată refuz de plată și nu deschide o dispută. Înștiințarea oficială evidențiază în mod expres refuzurile de plată rău-intenționate. Dacă ceva nu este în regulă, contactează în schimb vânzătorul și serviciul de asistență NetEase.
  6. Ignoră ofertele de „bead-uri gratuite”. Generatoarele, ofertele primite prin mesaje private și reclamele false sunt înșelătorii. Echo Jade gratuit se obține jucând și din evenimentele oficiale.
  7. Reține că achizițiile sunt definitive. Termenii oficiali de utilizare precizează că achizițiile sunt definitive, nerambursabile și nu pot fi anulate, cu excepția cazului în care termenii sau legislația locală stipulează altfel.

Dacă vrei totuși să compari, pagina Where Winds Meet pentru comenzi de Echo Beads prin UID de la BitTopup listează pachetele actuale. Verific-o în raport cu tabelul de mai sus, deoarece prețurile se modifică.

„Nu mi-au sosit Echo Beads”: lista de verificare

Soluțiile sunt împrăștiate pe o duzină de thread-uri. În ordinea probabilității:

  1. Așteaptă câteva minute. Jucătorii spun că achizițiile din magazin ar trebui să fie aproape instantanee, iar despre comenzile de la vânzători se raportează adesea că sosesc în câteva minute.
  2. Alege personajul potrivit. Răspunsul dintr-un thread din Feb 2026: trebuie să alegi pe ce personaj să revendici Echo Beads (selectorul din partea de sus a ecranului).
  3. Deconectează-te și conectează-te din nou. Jucătorii raportează că acest lucru reîmprospătează achizițiile.
  4. Cumpărători de pe PlayStation: conectați-vă pe PS. Achizițiile de pe PS apar doar atunci când ești conectat acolo. Hotfix-ul din 16 Oct 2026 a rezolvat, de asemenea, o problemă cu numărul incorect de Echo Beads afișat pe PS după actualizare.
  5. Verifică dacă plata a fost într-adevăr decontată. Caută „pending” versus „posted” la banca ta și o chitanță în istoricul din App Store sau Google Play. Dacă nu apare nimic acolo, întreabă mai întâi la platformă.
  6. Reverifică UID-ul, serverul și platforma. O reîncărcare pe un server greșit sau pe un cont de PS blocat nu va apărea.
  7. Contactează serviciul de asistență cu dovezi. Comenzi de la vânzători: contactează vânzătorul cu numărul comenzii. În joc: Settings → Customer Service, sau wherewindsmeet@global.netease.com (adresa se află și pe pagina oficială cross-platform). Include UID-ul, ID-ul comenzii sau al chitanței, o captură de ecran și ora. Regula mea generală, nu una oficială: escaladează problema dacă nu sosește nimic în aproximativ 24 de ore.

Fii realist în privința asistenței

Unii jucători raportează răspunsuri lente sau lipsite de ajutor (un cumpărător de pe PS a așteptat aproximativ 48 de ore fără nicio rezolvare). Termenii oficiali prevăd că achizițiile sunt finale, cu excepția cazului în care legea stipulează altfel, așa că păstrează fiecare chitanță.

Monthly Fund vs Battle Pass vs Echo Beads brute în Scarlet Whispers

Sfaturile de la jucători datează din Jan–Jun 2026 și nimeni nu le-a refăcut pentru pass-ul curent. Am folosit doar cifre a căror sursă am putut-o verifica și am indicat unde provin de la terți.

Nou: Beginner Perks (oficial, din 26 Oct 2026)

Acestea sunt disponibile atât pentru jucătorii noi, cât și pentru veterani. Toate, cu excepția Swallow’s Pact, pot fi revendicate o singură dată per Wanderer, fără limită de timp. Prețurile sunt cele menționate în anunț.

PerkPrețCe primești
Journey’s BoonUS$0.99Bonus instant de 20% la Echo Beads; 100 Echo Jade și 50 Battle Pass EXP zilnic timp de 7 zile; Prime Essence suplimentar în ultima zi
Swallow’s PactUS$0.99Outfit Choice Chest pentru US$0.99, plus o deblocare de Battle Pass la US$0.99 care oferă un Outfit Choice Chest (1 din 3), Dye Materials, o Lingering Melody și altele. Disponibil 21 de zile de la crearea personajului sau de la lansarea evenimentului, oricare dintre acestea survine mai târziu.
Radiant AttireUS$0.29Alege 1 din 12 ținute
First Top-up RewardLa prima reîncărcareAlege 1 din 3 aspecte de armă

Anunțul nu precizează dacă deblocarea de Battle Pass la US$0.99 înlocuiește prețul normal pentru Elite.

Cât costă opțiunile obișnuite

OpțiuneListă SUA (US$)Ce primești (cu sursă)
Monthly Fund4.99300 Echo Beads și 90,000 Coins la achiziție, apoi o recompensă zilnică și 50 Battle Pass EXP timp de 30 de zile; 1 Lingering Melody după 20 de zile de conectare Terță parte
Elite Battle Pass9.99Setul Scarlet Whispers, Cedar Breeze, Maple’s Solitude, Crimson Reflections, Lingering Melody, Echo Jade Mirror terță parte al prezentării oficiale
Premium Battle Pass19.99Adaugă 10 niveluri, Clear Chime, Maple Afterglow și mai multe Lingering Melody Terță parte
Raw Echo Beadsde la 0.99Flexibil, dar fără alocare zilnică treptată. 60–72 de beads per US$ în funcție de mărimea pachetului (calc).

Calculele matematice

  • Monthly Fund pe zi: US$4.99 ÷ 30 ≈ US$0.166 la preț de listă, sau US$0.147 la prețul BitTopup de US$4.40 (calc).
  • Dacă recompensa zilnică este de 100 Echo Jade: 3,000 Jade pe parcursul a 30 de zile ≈ 601 Jade per US$1 la preț de listă (calc). Valabil doar dacă te conectezi în toate cele 30 de zile.
  • Journey’s Boon pe hârtie: 7 × 100 = 700 Echo Jade pentru US$0.99 ≈ 707 Jade per US$1 (calc), plus bonusul de 20% de beads.
  • Cumulare: jucătorii raportează că Monthly Fund se cumulează și are o limită de 5–6 simultan (terță parte, Reddit).
  • Battle Pass: recomandarea comunității înclină spre „Elite este suficient, cu excepția cazului în care dorești nameplate-ul”. Verifică data de încheiere pentru Scarlet Whispers: 14 Nov.

Conflict de formulare de verificat în joc

Textul pentru Monthly Fund pe Xbox menționează „100 additional coins every day”, în timp ce ghidurile spun Echo Jade. Ecranul mai vechi din joc de mai jos indică „100 Echo Jades and 50 Battle Pass EXP”. Verifică panoul din propriul magazin înainte de a cumpăra.

Ecran animat al magazinului din joc care prezintă panoul de achiziție Monthly Fund cu secțiunile Elite și Premium Battle Pass, dintr-o versiune mai veche a interfeței de utilizator a jocului

Interfață și prețuri mai vechi (Jan–Feb 2026), nu cele actuale. Înregistrare de ecran realizată de MistaWigglez, 0:40–0:45 din „STOP Wasting Money in Where Winds Meet! (Best & Worst Buys)”. Interfață din joc © NetEase. Prețurile afișate (7.0 / 14.0 / 28.0) diferă de lista SUA de mai sus, iar regiunea creatorului nu este menționată.

Video: „Is the Monthly Pass ACTUALLY Worth It?” (4:32) de MistaWigglez, 10 Feb 2026. Ghid învechit: precede versiunea 2.3, așadar verifică prețurile și recompensele. Capitole: Monthly Fund vs Battle Pass (0:00), Must-Buy List (1:45), Using Monthly Pass with Battle Pass (2:28).

Trageri: cât poate costa cu adevărat o ținută limitată

Game8 (Nov 2025, terță parte, posibil neactualizat) indică o tragere la 160 Echo Beads și un premiu principal garantat în limita a 150 de trageri. Asta înseamnă 24,000 de beads, sau aproximativ US$333–400 în funcție de luarea în calcul a bonusului (calc). Prețul pentru Wraithflame nu este publicat și nu am găsit un cost în dolari cu sursă verificată pentru ținuta Aureate Dominion, așa că nu voi face speculații. Articolul mai vechi despre ratele gacha (Dec 2025) de pe BitTopup merită parcurs pentru noțiunile de bază, dar verifică ratele în joc.

Limite de trimitere a cadourilor: de ce nu poți trimite acea ținută

Jucătorii de pe Steam spun că limita crește pe măsură ce cumperi mai multe mărgele și scade atunci când trimiți cadouri. Se pare că echipa de suport leagă acest aspect de securitatea personajului, activitatea socială, activele din joc și activitatea în joc. Interpretarea unui jucător este de „aproximativ jumătate din totalul reîncărcărilor tale”, dar aceasta este deducția sa, nu o cifră oficială. Notificarea NetEase din 19 mai 2026 a anunțat, de asemenea, un cooldown pentru trimiterea de cadouri după adăugarea unui prieten, fără a fi găsită o dată de lansare.

Jucătorii de pe Steam: vârful de la lansare vs. baza stabilă

Steam este singura platformă cu cifre publice, așa că acest grafic nu include versiunile de mobil, PS5 și Xbox. Pe Steam, Where Winds Meet a scăzut de la un vârf istoric de aproximativ 251,000 (23 Nov 2025) la circa 8,800 de jucători la ora 11:00 pe 26 Oct 2026, adică în jur de 3.5% din acel vârf (calc). Platformele de monitorizare Steam diferă ușor, SteamCharts indicând un vârf de 249,851 în noiembrie.

Grafic al jucătorilor concurenți pe Steam pentru Where Winds Meet pe luni, scăzând de la un vârf de 250k în noiembrie 2025 la un vârf de aproximativ 21k și o medie de 9.7k în octombrie 2026

Grafic original realizat de BitTopup, compilat din SteamCharts, accesat pe 26 Oct 2026. Oct 26 = ultimele 30 de zile.

Contextul realist: media lunară a continuat să scadă cu aproximativ 15% pe lună în ultima perioadă (Aug 13.4k → Sep 11.4k → ultimele-30-zile 9.7k, calc), deci nu este una plată. Însă scăderile sunt mai mici decât cea de −42% din Dec 2025. Recenziile în limba engleză de pe Steam sunt 86% pozitive din 64,823 de recenzii, și 80% în ultimele 30 de zile. Iată cum se compară în aceeași zi:

JocJucători acumVârf istoricAcum ca % din vârf (calc)Recenzii în engleză
Where Winds Meet (gratuit)8,826251,0083.5%86% din 64,823
Black Myth: Wukong4,5202,406,9670.19%93% din 71,554
Ghost of Tsushima DC2,14277,1542.8%94% din 39,712
Wuthering Waves (gratuit)7,88449,48515.9%87% din 30,783
Once Human (gratuit)26,281231,34311.4%80% din 94,500
NARAKA: BLADEPOINT (gratuit)10,267385,7702.7%81% din 23,912

Cifrele pentru jucătorii de acum reprezintă numărători Steam de pe 26 Oct 2026; vârfurile provin de pe SteamDB și SteamCharts. În acest moment, Where Winds Meet are de aproximativ două ori mai mulți jucători pe Steam decât Black Myth: Wukong (calc). De ce contează acest lucru pentru tine: un ritm al patch-urilor de ~4 săptămâni înseamnă că pass-urile și extragerile limitate se schimbă des. Acesta este un motiv să nu plătești în avans pe termen lung.

FAQ

Unde este cel mai ieftin să cumperi Echo Beads?

În analiza mea din 26 Oct 2026, prețurile vânzătorilor erau cu aproximativ 10–12% sub lista din SUA pentru majoritatea pachetelor, iar Xbox Store a afișat diferențe regionale de până la aproximativ 50% pentru același pachet (calc). Dar magazinele oficiale sunt singurul canal acceptat, iar cel mai ieftin vânzător variază în funcție de pachet.

Este reîncărcarea prin terți sigură sau aprobată?

Niciun vânzător nu poate garanta vreuna dintre ele. NetEase nu a autorizat vânzători terți, iar notificarea sa din 19 May 2026 menționează că reîncărcările neautorizate pot fi recuperate, lăsând solduri negative sau ducând la banări. Folosește doar UID-ul, nu-ți dezvălui niciodată parola, păstrează chitanțele și nu iniția niciodată un chargeback.

Primesc bonus de Echo Beads la fiecare achiziție?

În magazinele oficiale, da. Textele de pe Xbox și PlayStation confirmă beads bonus la fiecare achiziție a pachetelor de 600 și 900, cu Echo Jade echivalent oferit doar la prima achiziție. Paginile vânzătorilor diferă: doar unii precizează dacă bonusul este inclus.

Am început pe PlayStation. Pot cumpăra pe PC sau mobil?

Beads-urile de pe PSN funcționează doar pe PSN, iar serviciul de asistență a precizat că achizițiile trebuie efectuate pe platforma pe care a fost creat contul. Dacă această regulă a rămas neschimbată în Oct 2026 nu este confirmat de o notificare mai recentă.

Pot primi o rambursare?

Oficial, achizițiile sunt finale și nerambursabile, cu excepția cazului în care termenii sau legislația aplicabilă prevăd altfel. Rambursările de pe platforme respectă regulile Apple, Google, Sony sau Valve.

Când se încheie Scarlet Whispers și Aureate Dominion?

Aspectul Battle Pass Scarlet Whispers este disponibil până la 14 Nov 2026 04:59:59 UTC+8. Setul de ținută Aureate Dominion este disponibil până la 9 Nov 2026 04:59:59 UTC+8, ambele conform postărilor oficiale.

Distribuie

Știri recomandate

Produse recomandate

De 10 ani, o platformă de încredere pentru reîncărcări de jocuri și servicii de streaming live

BitTopup oferă servicii de reîncărcare de încredere pentru jocuri și aplicații de streaming live, dedicate utilizatorilor din România și Republica Moldova.

Din 2016 · Peste 5.000.000 de utilizatori în întreaga lume

KAMAGEN LIMITED

Nr. de înregistrare: ⁨76888246⁩

Biroul 1508, etajul 15, Grand Plaza Office Tower II, 625 Nathan Road, Mong Kok, Kowloon, Hong Kong

Colaborare comercială: ibittopup@gmail.com

© 2016-2026 BitTopup. Toate drepturile rezervate.

Încredere și verificare

ScamAdviser - Recenzie BitTopupGridinsoft - Recenzie BitTopupTrustpilot - Recenzie BitTopup
customer service